Ohlédnutí za Havlíčkobrodským obchvatem

24.05.2021

Havlíčkův Brod, 24.5.2021

Ohlédnutí za Havlíčkobrodským obchvatem

Uplynul již více než rok a půl od slavnostního zahájení stavby a práce na obchvatu Havlíčkova Brodu pokračují. Most přes Stříbrný potok je v této chvíli nejblíže dokončení. Zde stojí všechny pilíře a opěry mostu.Konstrukce nedaleko přeložky Havl. Brod jih a Skalkou bude kompletní letos na podzim. A to včetně inženýrských sítí. Uvedení do provozu je plánováno na rok 2022.

Práce na samotném obchvatu nepřestaly ani při záchranném archeologickém výzkumu a likvidaci čtyřicet let staré ekologické havárie, kdy bylo nutné odvést kontaminovanou zeminu u Termesiv. Ačkoliv nedošlo k výraznému zdržení, odstranění se projeví na celkové ceně. V listopadu 2020 se paralelně realizovaly práce na mostních pilířích, likvidaci havárie i archeologických výzkumech. A v březnu 2021 byla doprava na výpadovce k Jihlavě převedena na provizorní komunikaci.

Význam projektu je nezpochybnitelný. Tranzitní doprava bude odkloněna z centra a uleví křižovatce s ulicemi Humpolecká, Lidická a Masarykova. A zcela odkloní kamionovou dopravu v této chvíli projíždějící přes Žižkov. Zkrátí se doba jízdy, což ocení zejména řidiči, obyvatelé města se mohu těšit na nižší hodnoty hluku, méně prachu a bezpečnější přechody pro chodce.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Napsal/a: Ondřej Pistorius iHalvlíčkobodsko.cz