Dny otevřených ateliérů na Vysočině

29.04.2021

Havlíčkův Brod, Vysočina, 29.4.2021

Dny otevřených ateliérů na Vysočině 2021

Zdravíme všechny naše příznivce. Již nyní vám přinášíme termín Dnů otevřených ateliérů pro letošní rok: 2. - 3. října 2021. V Kraji Vysočina bude probíhat již 11. ročník!

Pokud máte zájem o účast, prosím vyplňte přihlášku, kterou naleznete na stránkách www.vysocina-kultura.cz v sekci Ke stažení. Vyplněnou přihlášku zašlete na e-mail doa@muzeumhb.cz nebo vytištěnou v obálce na adresu Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, Havlíčkovo nám. 19, 580 01 Havlíčkův Brod.

Co jsou to Dny otevřených ateliérů?

Dny otevřených ateliérů jsou podzimní slavností výtvarného umění a uměleckých řemesel, jejichž cílem je propagace umění, řemesel a zprostředkování kontaktu tvůrce a návštěvníka. Konají se tradičně ve čtyřech příhraničních regionech. Kromě Vysočiny se do akce zapojují také tvůrci v Jihomoravském a Jihočeském kraji a za hranicemi v Dolním Rakousku, kde akce před lety vznikla. Celá akce probíhá zdarma jak pro zúčastněné ateliéry, tak pro návštěvníky.

Myšlenka letošního 11. ročníku, jak můžete usoudit i z aktuálního loga, se točí okolo pojmu "křehkost". Jak píše Puškin: "Údery kladiva drtí sklo a zpevňují železo." Snad v každém odvětví umění se najde tvůrčí postup a dílo, které je náročné na výrobu právě proto, že je ve výsledku křehké a při nesprávné manipulaci s ním mu hrozí nevratné poškození. Ať už se jedná o papírové krajky, vitráže, mozaiky apod. Téma letošních DOA se odráží také od obecné situace v loňském a letošním roce. Více nežli důrazně jsme poznali, jak křehké mohou být některé ze základních hodnot našeho života, včetně zdraví a rodiny. Křehké se v souvislosti s epidemií ukázaly být také některé společenské vazby a zažité veřejné dění. Jsme tu ale stále a naše tvořivost neutuchá, možná právě díla vzešlá z "doby koronavirové" budou jednou originálním umělecko-historickým svědectvím o našich radostech a starostech v situaci, kterou si jen málokdo v soudobé minulosti mohl představit.

Oficiální záštitu letošního 11. ročníku DOA převzal Mgr. Roman Fabeš, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.

Tipy pro návštěvníky a ateliéristy

Dny otevřených ateliérů na Vysočině najdete také na Facebooku a Instagramu.

Můžete se například podívat, jak probíhaly minulé ročníky, přečíst si kde a jak najdete zúčastněné ateliéry a jak je podpořit.

Pro účastníky máme sepsaných pár rad a tipů, které jsme nashromáždili během let fungování otevřených ateliérů.

Pokud stále váháte, jestli si podat přihlášku, třeba z důvodu nevhodných prostor nebo malého počtu vystavovaných objektů/děl, pak nebývá špatný nápad spojit síly třeba se sousedem, známým, kamarádem, který také tvoří a uspořádat společnou akci/výstavu v kavárně, knihovně, nebo u někoho na zahradě.

ZÁVĚREM

Pokud chcete pomoci s propagací, můžeme váš ateliér umístit na Facebooku a Instagramu DOA na Vysočině. Pošlete nám foto a krátký výstižný text o vašem ateliéru, my ho následně uveřejníme.

Pokud máte nějaký problém, dotaz, nebo si s něčím nevíte rady, kontaktujte koordinátora ateliérů pana Ondřeje Neubauera na emailu doa@muzeumhb.cz nebo na emailu knihovna@muzeumhb.cz.

Přejeme hodně úspěchů v příštích ročnících Otevřených ateliérů na Vysočině.

Děkujeme, že jste s námi.

Ondřej Neubauer

koordinátor Dne otevřených ateliérů na Vysočině 2021

(Zdroj: Kultura-Vysočina oficiální stránky).

Napsal/a: M.K. iHavlíčkobrodsko.cz