Další dobro-den, tentokrát v lesní mateřské škole u Kněžic

13.07.2021

Jihlava, Kněžice, Vysočina, 13.7.2021

Po úklidu Vysočiny si tentokrát dobrovolníci - pracovníci z Krajského úřadu Kraje Vysočina naplánovali práci v lesní mateřské škole provozované obecně prospěšnou společností Chaloupky u Kněžic. 

Úklid stihli ještě před tím, než se rozjeli na letní dovolené. "Jsme rádi, že jste přijeli. Už pro vás máme připravený les," přivítal šestici dobrovolníků Jakub Jansa, vedoucí oddílu Cestovatelů z Chaloupek.

"Potřebujeme odvětvit kmeny stromů a pořezat dřevo na větší kusy, které přemístíme na vyčištěný plácek v lese. Bude sloužit jako odpočinková zóna pro děti a jejich vedoucí," upřesnil náplň práce odpoledne Jakub Jansa.

Les byl opravdu celý zarostlý ostružiním, o které by se mohly děti poškrábat, a tak se krajští dobrovolníci chopili pily, ženy nasadily rukavice a všichni se pustili do díla - řezali a odvětvovali kmeny stromů a pleli ostružiní. Za dvě a půl hodiny práce se kusy dřeva proměnily v místa k sezení a vznikl vyčištěný lesní plácek.

"Velmi rychle to uteklo, povídali jsme si a při tom pracovali. Krásně jsem si vyčistila hlavu," usmívala se dobrovolnice Katka.

Navíc vynaložené energie si všiml i Honzík - jeden z žáčků 1. stupně ZŠ Cyrilometodějská v Brně, který přijel s dalšími dětmi do Chaloupek na školu v přírodě. "Co to máte napsáno na tričku?" ptal se. "Dobrovolník je potřeba," přečetl a okamžitě reagoval: "Vím, co je to dobrovolník. To je ten, který pomáhá ostatním a nic za to nechce," vysvětloval Honzík krajským dobrovolníkům.

Z odvedené práce měli radost všichni, a že se při tom pořádně zapotili a umazali triko, vůbec nevadí. Příště ho vyperou a s nápisem "Dobrovolník je potřeba" zase někam vyrazí. "Přijeďte zase na podzim, u nás je práce pořád," loučil se s úsměvem Jakub Jansa.

Všichni v čele s krajskou koordinátorkou dobrovolníků Irenou Hambálkovou se shodli, že mimopracovní aktivity, které dávají smysl, nabíjí energií, chutí do života a také vzájemně spojují. Zatím jsou podobné dobro-dny součástí aktivit projektu s podporou evropských fondů "Aplikace inovativních postupů v rámci sociální ochrany a prevence v Kraji Vysočina", reg. číslo: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0015546. V budoucnu však chtějí dobrovolníci v podobných aktivitách pokračovat.

(Zdroj: Oficiální stránky Kraje Vysočina.)

Napsal/a: M.K. iHavlickobrodsko.cz


Další články SPORT A ZDRAVÍ

Přečtěte si, co je nového