HAVLÍČKŮV BROD SI PŘIPOMÍNÁ 200. VÝROČÍ NAROZENÍ KARLA HAVLÍČKA BOROVSKÉHO

14.05.2021

Havlíčkův Brod, 14.5.2021

LETOS SI BROD PŘIPOMÍNÁ 200. VÝROČÍ NAROZENÍ KARLA HAVLÍČKA BOROVSKÉHO, PROZATÍM V PODOBĚ VENKOVNÍCH EXPOZIC.

V průběhu celého roku budou probíhat oficiální oslavy narození Karla Havlíčka Borovského (1821 - 1856), který je s městem úzce spjat.

Oslavy výročí narození Karla Havlíčka Borovského probíhají prozatím v podobě venkovních expozic Letošní rok se v Havlíčkově Brodě ponese v duchu oslav 200. výročí narození Karla Havlíčka Borovského (1821 - 1856), který je s městem úzce spjat. 

Oficiální oslavy budou probíhat v průběhu celého roku. Při procházce městem se můžete zastavit u čtyř informačních panelů, které stojí v těsné blízkosti zaniklých památek spojených se jménem Karla Havlíčka. Najdete je v ulici Svatovojtěšská, v ulici Horní nedaleko Skaut klubu, v horní části Smetanova náměstí a v blízkosti památníku Karla Havlíčka v parku Budoucnost. Panely se pojí k výstavě s názvem Místa spojená s Karlem Havlíčkem, která bude současně zahájena v budově Staré radnice. 

"Do konceptu výstavy jsme ve spolupráci s městem Havlíčkův Brod zahrnuli i historický model města, který je v budově Staré radnice vystaven. Naší snahou je, aby si návštěvník po přečtení historie šesti hlavních míst spojených s havlíčkovskou pamětí objekty vyhledal a po odchodu z místnosti též navštívil v reálu. Tím se efekt a smysl výstavy naplní do maxima," vysvětlil ředitel Muzea Vysočiny Michal Kamp. 

Expozice potrvá do konce roku a její prohlídky budou organizovány v souladu s platnými epidemickými opatřeními. Od 8. května se můžete vydat také na Cestu epigramů, která na 91 místech nejen v Havlíčkově Brodě připomene život a dílo Karla Havlíčka. "Akce je po organizační stránce poměrně náročná. Každý zveřejněný epigram jsme označili jednotnou tabulkou s uvedením autora výtvarného zpracování epigramu a s informací o tom, kdo umístění epigramu umožnil. Vrcholné dílo celé akce je z mého pohledu kamenný epigram od výtvarníka Radka Dvořáka s hmotností cca půl tuny, který bude zdobit prostory Smetanova náměstí," přiblížil zástupce organizátora Tomáš Holenda z Okrašlovacího spolku Budoucnost a dodal, že se do akce zapojilo 23 obcí a epigramy budou umístěny v regionu od Dačic po Prahu na trase dlouhé zhruba 496 km.

Kde si můžete vyzvednout program oslav?

Brožurku s kompletním programem oslav, které budou provázet celý rok 2021, si můžete vyzvednout v Turistickém informačním centru na Havlíčkově náměstí stejně jako mapu trasy Cesty epigramů. Aktuální informace naleznete i na speciálním webu www.khb200.cz. 

Ilustrační foto
Ilustrační foto

(Zdroj:  Oficiální stránky města Havlíčkův Brod, tiskové zprávy.)

Napsal/a: M.K. iHavlíčkobrodsko.cz